Notice: Use of undefined constant E_NONE - assumed 'E_NONE' in /home/html/chess.sk/public_html/_sub/v4/2009/global.php on line 3 Šachový festival V4
     
19. - 25. Jún 2009, Rekreačné zariadenie Demänovka, Liptovský Mikuláš, Slovenská Republika

Aktuality

Partie zo všetkých kôl na stiahnutie / Download the games of each round

pridané: 30.06.2009

Partie z jednotlivých kôl si môžete stiahnuť z tohoto články - prosím otvorte si prílohu.
You can download the game of each round - just open attachement, please.

Zhodnotenie športovej časti festivalu (autor K.Pekár)

pridané: 26.06.2009

Víťazný tím Orlovej
OPEN C
oproti vlaňajšku nabral na kvalite, nebýva na Liptove obvyklé, aby sme organizovali turnaj, kde sa zúčastňujú hráči zo 6 štátov a medzi nimi traja IM. Tu tiež treba trochu ľutovať , že možnosť zahrať si v takejto konkurencii nevyužili viacerí hráči z Liptova resp. zo Slovenska. Naopak, Liptovská šachová škola rozmontovala teoreticky najsilnejšie družstvo, ktoré mohlo hrať aj v turnaji družstiev (Druska, Jacko, Mráz, Turková), aby zbierali FIDE bodíky resp. skúsenosti.
IM potvrdili svoje ambície, rating a nasadenie a obsadili prvé 3 miesta. Nás teší, že hneď za nimi bol Martin Maďar, Zuzka Gregorová, Vladimír Jacko a Juraj Druska. Ešte viac však teší výborný výkon Karolíny Turkovej. Všetci si odniesli aj individuálne skalpy:
Jacko porazil Szymczaka, Maďar odremizoval Weglarza aj Dambrauskasa, Druska porazil Najgebauera, Karolínu Turkovú určite potešilo víťazstvo nad Jurajom Druskom.
 
V OPENe A
chýbala našim tímová sila, družstvá boli 2 a 3 roky pod vekovým limitom a tak nemali nárok na nabitú SK Slavia Orlová, ktorá prišla turnaj jednoznačne vyhrať a ani na silné poľské klubové družstvá z Krakowa a Jastrzebie Zdrój. U druhých v poradí, hráčov Krakowa, je zaujímavý vekový priemer 12,3 roku. Ďalších 11 družstiev sa vošlo do dvojbodového rozpätia, čo zvádza k vyhováraniu sa na šťastie, smolu a náhodu, skutočnosť je však väčšinou v nevyrovnanosti individuálnych výkonov alebo neúspechu niektorého člena družstva. Štvrtej Beskydskej šachovej kole absolútne vybuchla posledná šachovnica, áčku LŠŠ nestačil na lepšie umiestnenie ani 8 bodov Michala Tomčíka (víťaza 4. šachovnice), keď prvé dve uhrali dohromady 6,5 bodu z 18 partií.
Na ostatných šachovniciach si ocenenie za najlepší individuálny výsledok odniesli jednoznačne najlepší hráči z SK Orlová  Karolina Olšarová (7,5 z 9), Lumír Mrázek (9 z 9, !!!) a Marek Kawulok (7,5 z 9).
Za pozornosť stojí aj účinkovanie medzinárodného družstva pod hlavičkou V4 international, kde Slovensko prispelo majsterkou SR do 10 rokov Veronikou Gažíkovou. Družstvo bolo po 7.kole na 4.mieste, potom sa však po nich prehnala Orlová a nakoniec sa prepadli až na 12.miesto. Veronika uhrala slušné Rp=1666 zo 6 FIDE partií.

Interview s Riaditeľom turnaja Jurajom Ivanom

pridané: 26.06.2009

Na www stránke http://www.sachovespravy.eu/ bolo uverejnené interview s riaditeľom turnaja Jurajom Ivanom. Ako teda hodnotí práve skončený festival pán Ivan ?

Vo svojej nepravidelnej rubrike Tri otázky pre ..., som oslovil Juraja Ivana riaditeľa práve skončeného Šachového festivalu V4.

Ako hodnotíte práve skončený festival ?
Z pozície organizátora sme radi, že sme mali kvalitnú účasť vo všetkých troch turnajoch. V hlavnom A turnaji to boli silné družstvá z Poľska, Čiech (Orlová na čele s Karolínou Olšarovou), tradične výborné družstvá z BŠŠ a súčasní majstri ČR družstiev ml. žiakov 2222 Polabiny. Opäť k nám zavítalo družstvo z Litvy, Maďarska a tešili sme sa účasti družstva ŠK Dunajská Streda - klubu, ktorý na Slovensku v práci s mládežou hrá prím. Čo nám trošku nevyšlo, bolo počasie. A tak sme plánované šachové popoludnie na námestí museli presťahovať pod strechu, čo značne obmedzilo propagáciu šachu na verejnosti. Keď sa pozriem na účinkovanie našich hráčov, i keď na slovenskej šachovej scéne patria zvyčajne vo svojich kategóriách medzi najlepších, na festivale nedosiahli na najvyššie priečky. Výsledok len potvrdil to, čoho sme si vedomí. Proste v porovnaní s okolitými, šachovo vyspelejšími krajinami stále ďaleko zaostávame. Som rád, keď naši hráči majú možnosť sa stretnúť s dobrými súpermi a to sa nám splnilo.

Liptovská šachová škola spolupracuje s viacerými zahraničnými šachovými školami. Pripravuje sa ďalšia zahraničná spolupráca ? A čo si od nej sľubuje vedenie klubu ?
Pre naše deti je dôležité hrať s dobrými súpermi. Zároveň však šach nie je len o samotnom šachu. Mladým treba dať možnosť spoznať iné krajiny, iné kultúry, umožniť im cestovať. A to nie len tým najlepším, ktorí cestujú rok čo rok na ME, MEÚ a MS, ale všetkým, ktorí na sebe usilovne počas roka pracujú. Je to istá odmena za ich prácu a motivácia do budúcna. Čo sa týka ďalšej spolupráce, samozrejme budeme rozvíjať existujúce vzťahy, ale zároveň by sme radi začali užšie spolupracovať s Ukrajinou, Maďarskom, s poľským Krakowom. S klubmi v týchto krajinách sme už podnikli prvé kroky, ale spolupráca sa nerodí zo dňa na deň, tak nás čaká ešte veľa práce, kým pôjde o skutočnú obojstrannú pre obidve strany výhodnú spoluprácu.

Festivalu sa až na jednu výnimku (ŠK Dunajská Streda) nezúčastnili slovenské družstvá... Ako si organizátori vysvetľujú tento fakt ?
Prišli zahraničné veľmi dobré družstvá, a to je pre nás dôležité. Možno sa raz dočkáme, že sa festivalu zúčastní viac slovenských družstiev. Myslím si, že keď presvedčíme kvalitou turnaja, využijú možnosť zahrať si s dobrými hráčmi na Slovensku aj ostatní. Festival je zároveň zdrojom medzinárodných kontaktov, ktoré sú veľakrát cennejšie ako momentálne výhry.

Konkurencia v turnaji B bola tohto roku rapídne lepšia ako v prvom ročníku. Určuje to azda trend (fokus na mladšie vekové kategórie a jednotlivcov), ktorým sa festival bude v budúcich rokoch uberať ?
Festival a teda aj turnaj B bude závisieť od dopytu. Turnaj družstiev však bude určite súčasťou festivalu i naďalej. Demonštruje hlavnú myšlienku festivalu. Ako ste si mohli všimnúť, tento rok sme po dohode s vedúcimi družstiev postavili jedno medzinárodné družstvo pod názvom V4 international a určite týmto smerom budeme chcieť pokračovať. Do budúcna zvažujeme do festivalu vsunúť ešte viac voľnočasových aktivít umožňujúcich spoznávanie regiónu, nadväzovanie priateľstiev a propagáciu šachu.

Ďakujem za odpovede v mene čitatelov a prajem v budúcom roku ďalší úspešný ročník

Víťazi festivalového C turnaja 2009

pridané: 25.06.2009

Víťazi C turnajaVíťazmi festivalového C turnaja sa stali:
1. Dambrauskas Virginius LIT
2. Weglarz Leszek POL
3. Szymczak Zbigniew POL

Víťazi festivalového A turnaja

pridané: 25.06.2009

Víťazmi A turnaja sa stali:

1. SK Orlová CZE (absolútne suverénny víťaz)
2. Krakowski Klub Szachistow "A" POL
3. UKS Pionier Jatrzebie POL
4. Beskydská šachová škola "A" CZE
5. ŠK Dunajská Streda SVK
6. Liptovská šachová škola "A" SVK

Dnes (utorok poobede) pokračujeme voľným programom

pridané: 23.06.2009

Dnes sa v tomto nevľúdnom počasí vyberieme zrelaxovať a pozohrievať do termálnych bazénov. Pre tých, ktorý teplú vodu "nemusia", sme pripravili návštevu Demänovskej jaskyne Slobody.
O 14,15 čaká pri vchode do budovy pristavený mikrobus (aj s pani Tomčíkovou, ktorá na túto akciu dozerá), ktorý odvezie účastníkov do jaskyne. Odvoz od jaskýň je o 16,30, mikrobus dovezie všetkých záujemcov späť na ubytovňu.

Odchod do Tatralandie je o 15,30 od vchodu. Bude tam pristavený autobus, keďže počet záujemcov je približne 100. Odchod späť od Tatralandie je o 19,30 opäť autobusom. Autobus sa otočí podľa potreby niekoľkokrát.

Neváhajte a keď už na Liptove ste, využite aj iné krásy tohoto regiónu. Stačí nahliadnuť do prospektov, ktoré ste pred prvým kolom obdržali. A keďže počas festivalu určite nestihnete navštíviť všetko, radi Vás tu uvidíme aj inokedy. Stačí, keď sa ohlásite...

Súťaž v riešení šachových diagramov - utorok 23.6.

pridané: 23.06.2009

Pre deti, ktoré si už svoj turnaj odohrali a čakajú na svojich kolegov hrajúcich turnaj družstiev sme na utorok doobedie a skoré poobedie pripravili Súťaž v riešení šachových diagramov. Šachové diagramy pripravil tréner LŠŠ Peter Paleček a obsahujú úlohy dvojťažiek, (10) trojťažiek (10) a riešenie štúdií (6).
Prvé kolo pozostáva z riešenia dvojťažiek. Súťažiaci majú na 10 úloh čas 1 hodinu. Druhé kolo po krátkej prestávke - 10 trojťažiek. A poobede súťažiaci riešia 6 štúdií, na ktoré majú čas 1 hodinu.

3. deň festivalu - Vyhodnotenie výsledkov B turnaja

pridané: 22.06.2009

V pondelok finišovali deti hrajúce B turnaj poslednými troma kolami. Ráno a ani v priebehu dňa nebolo poradie a ani víťaz istý. 
Poradie po 7. kole: Fusková, Gažík, Szucs
Poradie po 8. kole: Gažík, Fusková, Pečinka

Martinka Fusková a Viktor Gažík až do posledného kola so stratou jediného bodu. Martinka vo vzájomnom súboji nad Viktorom síce vyhrala, ale Buchholz ju odsunul na druhú priečku a celkovým víťazom B turnaja sa stal Viktor Gažík.

Vyhodnotenie sa začalo o 16,30 a asistovali pri ňom aj naše už známe kone a urečnený mím. Vyhodnocavali sa 3 kategórie. Kategória do 7, do 9 a do 11 rokov, chlapci a dievčatá.

 A tu sú "naj" hráči v jednotlivých kategóriách:

Dievčatá do 7 rokov
1. Eszter Morvay USA
2. Andrejka Tejová SVK
3. Andrejka Kravcová SVK

Dievčatá do 9 rokov
1. Weronika Leczek POL
2. Anička Vrtiaková SVK
3. Adriana Krivková SVK

Dievčatá do 11 rokov
1. Martinka Fusková CZE
2. Svetlanka Sučíková SVK
3. Natálka Kaňáková CZE

Chlapci do 7 rokov
1. Rafal Jobda POL
2. Benedikt Billý SVK
3. Benjamín Kardis SVK

Chlapci do 9 rokov
1. Viktor Gažík SVK
2. Tomáš Erben CZE
3. František Mrkus CZE

Chlapci do 11 rokov

1. Matyáš Szucs CZE
2. Patrik Kravec SVK
3. Richard Štefaník

Len pre poriadok celkové poradie:
1. Gažík Viktor
2. Fusková Martinka
3. Szucs Matyáš
 


Nedeľa - 2.deň festivalu (fotografie už vo fotogalérii)

pridané: 21.06.2009

Druhý deň festivalu - nedeľa - sa niesol v doobedňajšom šachovom zápolení a v poobedňajšom šachovom zabávaní sa. Žiaľ pre dážď, nie na námestí, ako bolo pôvodne plánované, ale vo vnútorných priestoroch.

Najskôr ku samotnej hre. V B turnaji sa doobeda odohrali dve kolá. Obidvoma výhrami sa na prvú priečku prebojovala Martinka Fusková, keď porazila doteraz vedúceho Viktora Gažíka. Za vedúcou hráčkou nasleduje a Martinke dýcha na krk pätica chlapcov s piatimi bodmi: Gažík, Szucs, Kravec, Pečinka, Štefánik. Mená všetkých zaručujú, že posledný deň (3 kolá) bude veľmi napínavý a o víťazovi zďaleka ešte nie je rozhodnuté. Pozrime sa zvlášť na dievčenské kategórie. Ako už vieme, turnaj a teda aj dievčenskú kategóriu vedie Martina Fusková (ŠK Staré mesto). Druhé miesto a aj jedno z popredných miest v turnaji si obsadzuje Poľka, Leczek Weronika (4,5 b). Na treťom mieste sa zatiaľ drží Svetlanka Sučíková (ŠK Szs Čelovce) - po prehre s Pečinkom padla mierne dole (teraz má 4 b), inak sa držala na prvých šachovniciach. Svetlanka určite ešte zabojuje. So čtyrmi bodmi sú v hre ale aj ďalšie dve vynikajúce hráčky: Natálka Kaňáková z BŠŠ (4 b) a Anička Vrtiaková z KŠN Bratislava (4 b).

V turnaji družstiev si s jednobodovým náskokom na prvom mieste tróni Krakowski klub szachistow A so svojimi šachovými nádejami. Na druhom mieste je ŠK Orlová so skvelou Olšarovou na prvej šachovnici. So stratou dvoch bodov (7,5) tretie miesto zatiaľ obsadila BŠŠ A. Do popredia sa derie V4 international (5.priečka s 7,5 bodmi). 2222 Polabiny (majster Čiech družstiev mladších žiakov) je zatiaľ na 4. mieste. Domáca Liptovská šachová škola (majster SR mladších aj starších žiakov) nestačí na vedúce družstvá a so ziskom 7,0 bodov je momentálne na 6. mieste.

Pozrime sa spoločne aj na C turnaj. Tu máme po troch kolách už len troch hráčov s plným bodovým ziskom. Zbygniew Szymczak, Jiří Čujdík a Zuzka Gregorová.

Nedeľné šachové poobedie

pridané: 21.06.2009

Námestie sme si už prichystali, keď sa spustil dážď. Ale vzhľadom na počasie predchádzajúcich dní nás zmena neprekvapila a presunuli sme sa do "druhej alternatívy". Hraciu miestnosť turnaja sme v priebehu niekoľkých minút premenili na "indoor šachové námestie". Námestie moderoval Dušan Štric, ktorým svojím trefným komentárom neponechal nikoho bez úsmevu a do hry zapojil všetkých prítomných. Hneď v úvode sme rozbehli simultánky. Na 12 šachovciach svoje umenie predviedol IM Marián Kantorík. Druhú simultánku odohrala na 8 šachovniciach hrala naša WFM Zuzana Gregorová.
Hneď po začatí simultánok sa rozbehla interaktívna hra "Súboj pohlaví". Kráľovská rodina (kráľ a kráľovná - skvele sa tejto role zhostil pán Turek a Kajou, posúďte sami, ako im to seklo) spoločne s moderátorom oslovolali prítomných za účelom vykonania jedného ťahu. Dámy s bielymi figúrkami, páni a čiernymi figúrkami. Hra sa prenášala na veľkú šachovnicu, kde ťahy žien a mužov, uskutočnené na malej šachovnici v rukách kráľovského páru, prenášal Tomáš a Ondrej z domácej LŠŠ na veľkú šachovnicu. A tak všetci prítomní sledovali hru. Jednotlivé ťahy boli samozrejme "okomentované" publikom, pozície aj samotnými aktérmi. Obidve strany mali k dispozícii dvoch žolíkov, ktorým na zásah z publika mohli zachrániť zlý ťah, napr. tak bol odvrátený hroziaci mat 10...Df2. Bohužiaľ, ženám sa žolíky minuli skôr, takže už nebolo možné odvrátiť záverečný mat.
Chcete vidieť ako sa hralo ??? Pozrite sa.

 

Zeny_V4 - Muzi_V4 [B30]

1.e4 c5 2.Nf3 Nc6 3.c3 Nf6 4.d4 d6 5.Bf4 cxd4 6.Be2 a6 7.Nxd4 Nxe4 8.Nxc6 bxc6 9.Na3 Qb6 10.Be3 Qc7 11.0-0 e5 12.Nc4 d5 13.Nd2 Bf5 14.Nxe4 Bxe4 15.f3 Bf5 16.Re1 Bd6 17.Qa4 0-0 18.Rad1 Rab8 19.Bg5 h6 20.Be3 Rxb2 21.Qxa6 e4 22.h3 Bh2+ 23.Kf1 Kh8 24.c4 Rd8 25.Rb1 Qg3 26.Rxb2 Bxh3 27.Qxc6 Qxg2# 0-1

Ženské pohlavie túto partiu veľkoryso prehralo.

Simultánky stále prebiehali, Súboj pohlaví sa skončil. Pred veľkou šachovnicou pribudol brokátový trón - otočený chrbtom k šachovnici. Asi sa pomýlili organizátori. Zdá sa, že nie. Na trón si sadá nádej slovenského šachu Juraj Druska so šatkou na očiach a vôbec mu nevadí, že chrbtom k šachovnici.
Jurajovej výzve sa postavil Patrik Kravec, v druhej hre Veronika Gažíková. Budúci veľmajster Juraj Druska však obidve partie s prehľadom vyhral. Hral rýchlo a aktívne a hoci niektoré možnosti NEVIDEL (napr. 28.Sh6+ s Veronikou), zaslúžil si obdiv a uznanie aj medzi prítomnými šachistami.
Tu Vám ich uvádzame:

 

(1) Druska,Juraj - Kravec,Patrik [A36]
V4_naslepo
 

 

1.c4 c5 2.Nc3 Nc6 3.g3 g6 4.Bg2 Bg7 5.e4 d6 6.Nge2 Nf6 7.0-0 0-0 8.d3 Bd7 9.h3 Qb6 10.a3 Ne5 11.f4 Nc6 12.Rb1 a5 13.Be3 e5 14.g4 Nd4 15.f5 Nxe2+ 16.Qxe2 Rad8 17.g5 Nh5 18.f6 Ng3 19.Qd2 Nxf1 20.Rxf1 Bh8 21.Nd5 1-0

 

(2) Druska,Juraj - Gazikova,Veronika [D85]
V4_naslepo
 

 

1.d4 Nf6 2.c4 g6 3.Nc3 d5 4.cxd5 Nxd5 5.e4 Nxc3 6.bxc3 Bg7 7.Be3 c5 8.Bc4 cxd4 9.cxd4 Nc6 10.Ne2 0-0 11.0-0 Qc7 12.Rc1 Rd8 13.d5 Ne5 14.Qb3 Bd7 15.Rfd1 Rac8 16.d6 exd6 17.Bxf7+ Nxf7 18.Rxc7 Rxc7 19.Bxa7 Rdc8 20.h4 Rc2 21.Nd4 R2c7 22.Ne6 Bxe6 23.Qxe6 Be5 24.g3 b5 25.Be3 Rc2 26.g4 Kf8 27.h5 Nd8 28.Qd7 R2c7 29.Qxb5 Ne6 30.hxg6 hxg6 31.a4 Nc5 32.Bxc5 Rxc5 33.Qb3 Ra8 34.Qe6 Kg7 35.Rb1 Rxa4 36.Rb8 1-0

Výsledky simultánok: IM Marián Kantorík aj WFM Zuzana Gregorová povolili len po jednej remíze.
IM Kantorík : Zsipi Alex Mark (HUN)
WFM Gregorová: Dominik Ramík (CZE)

Po skončení simultánok a hry naslepo sa nám predstavil Miro Kasprzyk so svojou pantomimickou skupinou a ich spoločným predstavenín "Drevení rytieri". Mimochodom boli ozaj skvelí.

Poslednou aktrakciou popoludnia na "indoor námestí", bol Zápas v bleskovom šachu "Liptov versus Zvyšok sveta" na ôsmich šachovniciach. V zápase Liptov dostal poriadny výprask, ak ho vyjadríme číslami tak 33:15 v prospech Zvyšku sveta, takže posledné dve kolá sa už nehrali.
Najlepšími hráčmi bleskovky bol mladučký Jakub Pulpán (plný bodový zisk), a Karolína Olšarová (jediná remíza).
Link na turnaj: http://chess-results.com/tnr23160.aspx?art=1&lan=1&m=-1&wi=1000

Dnes sa začal tohtoročný festival - fotografie už vo fotogalérii

pridané: 20.06.2009

Za zvuku fanfár sa dnes ráno začal tohtoročný festival. Krátkymi príhovormi festival otvorili: PhDr. Daník, riaditeľ CVČ LM, Ing. Juraj Ivan, riaditeľ turnaja, Niki Varholáková za VV SŠZ a Mgr. Karol Pekár za rozhodcovský tím.

Vo veľkej miestnosti sa hrá turnaj A a turnaj C, na druhej strane budovy prebieha turnaj B.

Deti hrajúce v turnaji B počas tohto dňa odohrali 4 kolá. Do vedenia turnaja sa víťazstvom nad prvým nasadeným hráčom Piotrom Lankofom (POL) dostal Viktor Gažík, tesne prenasledovaný Richardom Štefaníkom (CZE, ŠK Staré Mesto). Obaja bez straty bodu. Nasleduje trojica výborných hráčov z Čiech - Szucs, Fusková, Pečinka, ktorí určite v nasledovných kolách poriadne zamiešajú karty.

Turnaj A a turnaj C majú po dnešnom dni odohrané 2 hracie kolá.
V turnaji A sa so ziskom 7 bodov na prvé miesto prebojoval 5.nasadený tím Krakowski klub szachistow A. Nasledovaný je prvým nasadeným tímom z Orlovej (6,5 b) a tímom UKS Pionier Jastrzebie (6,5 b).

V turnaji C je bez straty bodu 6 hráčov. V druhom kole sa stretli mladé nádeje Slovenska a Čiech: Najgebawer a Pulpan, partia sa skončila v prospech Martina N.

Čo nás čaká zajtra - v nedeľu

pridané: 20.06.2009

Počasie nám v sobotu neprialo, a tak sme pôvodne plánované večerné opekanie presunuli na nedeľný večer.
V nedeľu pokračujeme doobedňajšími kolami vo všetkých turnajoch a poobede festival pokračuje na námestí v Liptovskom Mikuláši. A čo nás na námestí čaká ???
O 14,00 príhovor primátora mesta účastníkom turnaja. Po otvorení "námestia" vystúpi detské divadielko so šachovým predstavením. A začíname hneď s niekoľkými šachovými hrami. Najmladší účastníci turnaja si zasadnú k simultánkam. Priebežne so simultánkami začína veľká hra všetkých prítomných "Ženy versus muži na šachovnici". Po ukončení tejto interaktívnej zábavy, do ktorej sa zapojí celé mesto a priebeh hry bude prenášaný moderátormi na veľkú šachovnicu nasleduje "hra naslepo".
O 16,30 sa môžeme tešiť na vystúpenie pantomimickej formácie Mira Kasprzyka "Drevení rytieri".
A bonbónik na záver: Pod taktovkou Karola Pekára na záver nedeľného popoludnia si šachový súboj v bleskovkách zahrá "Liptov versus Zvyšok sveta". Pôjde o 3-minútové partie, kde hrá každý s každým.

Po šachovom popoludní na námestí si konečne opečieme špekáčky.

PS: Želanie na záver - Aby nepršalo !

Všimli ste si ?

pridané: 20.06.2009

Všimli ste si ? Na festivale štartuje medzinárodné družstvo ! Je zložené z hráčov z PL, UKR, SVK a CZE. Pôvodný zámer vytvoriť družstvo višegrádskej štvorky stroskotal na chýbajúcom hráčovi z Maďarska do tejto formácie, tak sme si dovolili význam festivalu podčiarknuť medzinárodnou zostavou z PL, UKR, SVK a CZE. Všetko ide o krajiny a kluby, s ktorými spolupracujeme alebo začíname spolupracovať. V medzinárodnej spolupráci vidíme ďalšie možnosti pre naše deti a ich rast. Spriaznené kluby, ako BŠŠ, Polabiny, Staré Mesto, Rodlo Opole, Krakowski klub szachistov, Viktoria Kielce, kluby z ukrajinského Užhorodu, Mukačeva a Ľvova a samozrejme domáca Dunajská Streda posúvajú nielen výkonnostný rast našich detí, ale umožňujú deťom (našim ale aj hosťujúcim) navzájom spoznávať kultúru iných národov.

A aká je konkrétna zostava tohoto "V4 international" tímu ?
1. Jedras Piotr 1869 F
2. Najgebawer Mikita 1896 N
3. Gažíková Veronika 1785 N
4. Nytra Petr 1575 N

Matyáš Marek

pridané: 19.06.2009

Matyáš Marek je majstrom Čiech do 10 rokov. V roku 2007 sa zúčastnil Majstrovstiev sveta do 8 rokov, kde obsadil úžasné 27. miesto z 123 účastníkov.
Matyáš je víťazom mnohých turnajov, spomeňme aspoň niektoré:
- 2009 Turnaj šachových nádejí do 10 rokov - 1.miesto
- 2008 Turnaj šachových nádejí do 10 rokov - 1.miesto
- 2008 Turnaj V4 - 1.miesto
- 2008 2.ročník talent Cup - 1.miesto

Matyáš má okrem víťazstiev v turnajoch jednotlivcov i niekoľko trofejí zo súťaži družstiev.

Lászlo Takács

pridané: 19.06.2009

Lázslo Takács je už teraz veľmi zaujímavá osobnosť slovenského šachu. Skromný chlapec v bežnom živote, no veľký bojovník za šachovnicou. Jeho talent sa prejavil skoro. Práve v Liptovskom Mikuláši na MSR do 10 rokov (2007) si vybojoval 3.miesto. O rok neskôr bol na MSR len pomocným hodnotením posunutý za tretieho M. Šošovičku a obsadil nepopulárne, no v tejto silne obsadenej kategórii i tak cenné, 4. miesto.
Z jeho ďaľších úspechov uvedieme 3. miesto v turnaji Talent Cup 2008 v kategórii do 12 rokov (Frýdek Místek) a účasť na Majstrovstvách Európy v roku 2007 v chorvátskom Šibeniku.
Lázslo má na svojom konte niekoľko cenných skalpov. Posledný v podobe pána Mrvu  si všetci pamätáme z nedávnej Prievidze (MSR rapid dospelých). Dokonca už absolvoval aj svoju extraligovú premiéru. Lázslovi starší dunajskostredskí mládežnícky kolegovia sú veľmi dobrým príkladom a motiváciou. A Lázslo svojimi úspechmi dopľňa klubu ŠK Dunajská Streda image najlepšieho mládežníckeho klubu na Slovensku.
A najčerstvejšia informácia, práve pred pád dňami, 13. júna, Lázslo hladko vyhral medzinárodný turnaj v maďarskom Kapuvári II. Kapuvári Király Kupa. Lázslo hral v kategórii do 15 rokov v turnaji povolil jej jednu remízu.
O Lázslovi budeme všetci ešte počuť, čo sa týka úspechov na šachovom poli.

Janka Kahancová

pridané: 19.06.2009

Janka Kahancová je odchovankyňa úspešného ŠK Dunajská Streda. Ako sme písali pri Lászlovi Takácsovi, aj Janka veľmi úspešne napľňa tradíciu klubu vo výchove najlepších hráčov Slovenska - je jedným z nich.
Janka je niekoľkonásobná medailistka na majstrovstvách Slovenska. Prvú zmienku o jej účasti na turnaji sme našli už v roku 2005 (chess results). Jankiným veľmi úspešným rokom bol rok 2008. Práve v tomto roku sa Janka stala Majsterkou Slovenska v klasickom šachu ako i v rapide do 12 rokov.
2008 - 1. miesto na MSR D12
2008 - 1.miesto na MSR rapid D12

Janka má staršiu sestru, ktorá tiež úspešne reprezentuje ŠK DS.

Liptovská šachová škola na festivale

pridané: 19.06.2009

Na festivale sa predstavia samozrejme aj domáci hráči Liptovskej šachovej školy. Veľa z nich je úspešnými reprezentantmi a medailistami vo svojich kategóriách.

Ondrej Mráz - niekoľkonásobný Majster Slovenska v kategóriách do 8 a do 10 rokov a 5.miesto na Majstrovstvách EÚ (2008)
Monika Mrázová - niekoľkonásobná Majsterka Slovenska
Michal Tomčík - 2. miesto na MSR (2008)
Marián Petráš - 2.miesto na MSR (2007), 6.miesto na MSR 2009, 4. miesto na MSR rapid 2009
Karolína Turková - 1. miesto MSR rapid 2009, 2.miesto na MSR 2008, 2. miesto na MSR rapid 2009, 3.miesto na MSR Modra 2009
Viktor Gažík - 1.miesto medzinárodný turnaj do 8 rokov Čechy (2009), 2.miesto MSR do 8 rokov rapid (2009), 1.miesto medzinárodný turnaj do 10 rokov Raciborz a ďalšie.
 

a ďalší...
 

Mariola Woźniak

pridané: 19.06.2009

Mariola Woźniak predstavuje ďalšieho poľského hráča na festivale, ktorý vo svojej krajine triumfoval na národných šampionátoch. Krakowski klub szachistow vychováva viacerých majstrov Poľska.

Najväčšie doterajšie úspechy Marioly Woźniak:

rapid games
- 1st in Polish Championship P-5`  (2008, girls up to 10 years)
- 2nd in Polish Championship P-15` (2008, girls up to 10 years)
- 3rd in Polish Championship P-30` (2008, girls up to 10 years)
classical games
- 6th in Polish Championship       (2009, girls up to 12 years)
- 6th in Polish Championship       (2008, girls up to 10 years)

Piotr Lankof

pridané: 19.06.2009

Piotr Lankof sa festivalu zúčastnil aj pred rokom. V Poľsku predstavuje jedného z TOP hráčov vo svojej vekovej kategórii. Pozrime sa spoločne na jeho doterajšie úspechy:

2009: 7th in Polish Championship       (2009, boys up to 10 years)
2008: O pohár Poľska v rapid šachu (P`15) (Category Boys 9) 1.miesto
2007: Majstrovstvá Poľska v rapid šachu (P`30) (Category Boys 8) - 2.miesto
2007: O pohár Poľska v rapid šachu (P`30) (Category Boys 8) 2.miesto
2005: Majstrovstvá Poľska v rapid šachu (P`15) (Category Boys 6) 2.miesto

Veronika Gažíková - Majsterka Európy a Európskej Únie

pridané: 18.06.2009

Veronika Gažíková je najúspešnejší mládežník na Slovensku. Stihla za tri roky vyhrať majstrovstvá nie len na Slovensku, ale aj v Čechách, Poľsku, Majstrovstvá Európskej Unie a Európy. Nechajme výsledky hovoriť namiesto slov:

- apríl 2007 -                           Medzinárodne majstrovstvá Českej Republiky do 8 rokov – 1.  miesto
- apríl 2007 -                           Majstrovstvá SR v kategórii do 10 rokov – 1. miesto
- máj 2007 -                            Majstrovstvá SR v kategórii do 8 rokov – 1. miesto
- júl 2007 Srbsko                   Majstrovstvá Európy v rapid šachu v kategórii do 8  rokov
1. miesto
- február 2008 -                      Majstrovstvá SR v kategórii do 10 rokov – 1. miesto
- marec 2008 -                        Medzinárodny turnaj šachových nádeji - Frýdek Místek – 1.  miesto  v
                                                  kategórii  do 10 rokov
- máj 2008 -                            Majstrovstvá SR v rapid šachu – 2. miesto v kategórii do 12  rokov
- máj 2008 -                            Majstrovstvá SR v rapid šachu – 1. miesto v kategórii do 10  rokov
- jún 2008 -                             Medzinárodny festival V4 Liptovský Mikulaš – 1. miesto v  kategórii 
                                                 do 9 rokov
- august 2008 Rakúsko      Majstrovstvá Európskej Unie v kategórii do 10  rokov – 1. miesto

- 2009                                     Majsterka Slovenska do 10 rokov
- 2009                                     Majsterka Poľska do 10 rokov
- 2009                                     Majsterka Slovenska v rapide do 10 rokov v chlapčenskej kategórii (!!!)
- 2009 jun                              1. miesto v Medzinárodnom opene detí do 13 rokov (Raciborz - Poľsko)

Možno na záver niekoľko zaujímavých faktov, ktoré na webe nenájdete.
Veronika si prvýkrát zahrala v turnaji v apríli 2006. Bol to hneď rapid hlavne pre dospelých, lebo jej mamina si chcela zahrať šach a nemala ju práve v tom čase pri kom nechať. Hneď o mesiac, v máji 2006 na MSR do 8 rokov, Veronika od únavy zahrala veľa nemožných ťahov, ale boli jej súperkami väčšinou odpustené :)  Skončila piata. Momentálne pravidelne trénuje a seriózne sa pripravuje na MEÚ, ME a aj na MS. Jej trénerom je úspešný tréner viacerých slovenských reprezentantov Peter Paleček a sporadicky pri tréningovom procese pomáha aj úspešný tréner poľskej reprezentácie Zbigniew Szymczak.
Okrem šachu Veroniku bavia hlavne zvieratá, knižky o nich, a posledne veľmi rada hrá vybíjanú.

Anna Marczuk (POL) - veľký poľský talent

pridané: 18.06.2009

Anna Marczuk
Prvý veľký úspech získala už v 2005 roku keď ako 6-ročná vyhrala Majstrovstvá Poľska Predškolákov do 7 rokov. O rok neskôr (2006) predbehla ju len Agneska Dmochovska - veľký talent z Wroclawia a Ania sa musela uspokojiť na majstrovstvách s druhým miestom. V nasledujúcom roku Ania ukázala na Medzynárodných Majstrovstvách Poľska do 8 rokov v Rybniku, že sa tak jednoducho nedá a zaslúžene vyhrala. Druhá skončila Dmochovská a pre porovnanie Veronika Gažíková na 6. mieste. Hralo sa na 9 kôl - hodinové partie.
V 2007 roku sa Ani podarilo vyhrať Medzinárodný turnaj mladých talentov do
8 rokov v rapide.
V 2008 roku obsadila v kategórii do 10 rokov 5. miesto v Majstrovstvách Poľska v partiách 15 minútových, a 9. miesto v partiách polhodinových.
Na tohtoročnom šampionáte Poľska v Lebie bola štvrtá. Ako jediná dosiahla remízu po dlhej partii s aktuálnou majsterkou Poľska - Veronikou Gažíkovou.
Reprezentovala Poľsko spolu s Agnieszkou Dmochowskou na Majstrovstvách sveta 2007 v Turecku.
Ania hráva za Krakowski klub szachistow
Na našom festivale hrá A turnaj.

Dominik Marczuk - veľký poľský talent

pridané: 18.06.2009

Dominik Marczuk
O dva roky starší brat Ani. Podobne ako Ania aj Dominik mal veľmi úspešný rok 2007.
Získal bronzovú medailu na Majstrovstvách Poľska do 10 rokov, a bol 4. na majstrovstvách Poľska v partiách polhodinových a tiež 4. v krátkych 15 minutových. Tak isto v tom roku si odniesol úspech v medzinárodnom turnaji mladých talentov do 10 rokov, keď bol hneď druhý za Janom Krzysztofom Dudą - aktuálnym majstrom sveta do 10 rokov (!!!).
Dominik hrá na festivale v turnaji družstiev (A).

IM Zbigniew Szymczak

pridané: 18.06.2009

IM Zbigniew Szymczak
Majster Poľska mužov v 1983 roku. Začal hrať šach pomerne neskoro, až na strednej škole a stal sa v roku 1976 najmladším poľským hráčom s titulom IM. V rokoch
1977-1982 vyhral medzinárodné turnaje v Budapešti, Karvinnej a podelil sa o prvé miesto v Prievidzi.
Od roku 1980 sa začal venovať práci trénerskej a do dnes získava práve v tejto oblasti veľa úspechov - aj ako tréner-sekundant poľského národného družstva mládežníkov.
Už veľa rokov trénuje mládež v poľskej Akadémii Szachowej. Medailista majstrovstiev Poľska sa automaticky stáva jej poslucháčom a má hradené tréningové aktivity cez zväz. Medzi jeho úspešných zverencov, ktorých trénoval nie len v Akadémii, ale hlavne súkromne patria: GM Robert Kempiński (trénoval ho od 1991 do 2001- aj keď už bol veľmajstrom), GM Aleksander Miśta (1992-2002), GM Radoslaw Wojtaszek(1995,1996,2001), WGM Iveta Radziewicz (1996-1999)

Jan Chlebek

pridané: 18.06.2009

Honzík Chlebek je majstrom českej republiky do 8 rokov (2009). Na jar 2009 skončil na 3.mieste v Medzinárodných majstrovstvách detí do 8 rokov. O tom, že nie je žiadny začiatočník, svedčia mnohé veľmi dobré umiestnenia v kategóriach do 8 a 10 rokov. Honzov talent na šach sa ukázal veľmi skoro. Už ako škôlkar vyhrával rôzne turnaje určené predškolákom, ako O šachového kráľa, O šachové kráľovstvo, O Frymíkov pohár a ďalšie.
Pozor, Honza je nebezpečný súper !

Karolína Langnerová

pridané: 18.06.2009

Karolína Langnerová
- majsterka ČR do 14 rokov (2008)
- majsterka ČR do 14 rokov rapid (2008)

Karolína je pravidelnou účastníčou Majstrovstiev Európy (2004,2006) a Majstrovstiev sveta (2004,2005,2008).

Slovenská a česká špička do 11 rokov dievčat štartuje na festivale

pridané: 17.06.2009

Na festivale sa zúčastní súčasná slovenská špička dievčat do 10 rokov. Veronika Gažíková bude hrať turnaj družstiev, Svetlanka Sučíková a Anička Vrtiaková turnaj do 11 rokov. Ktorá z Vás si odnesie cenu za prvé miesto ?

Svetlanka Sučíková (Čelovce) - nenápadná drobná dievčinka s dvoma copami obľubuje hlavne dospelácke turnaje. Na každom dokáže prekvapiť a zdolať i súperov s vysokým ELO. A keď si zmeria sily s rovesníčkami, je bez konkurencie (teda okrem Veroniky).
Na majstrovstvách Slovenska v Modre obsadila 2. miesto.
MSR rapid G10 (2008) - 3.miesto
V4 (2008) - 2.miesto

Anička Vrtiaková - KŠN Bratislava
- predstavuje výrazný talent medzi dievčatami. I keď v kategórii do 10 rokov má nárok štartovať ešte jeden rok, už tento rok v Modre obsadila medailovú priečku (3.miesto).
Finále GPX v Žiline do 11 rokov - 2.miesto.
Semifinále (západ) do 11 rokov - 2.miesto.
Medzinárodné majstrovstvá do 8 rokov FM dievčatá (2008) - 5.miesto

Čo viac povedať ? Snáď len toľko, že o nej budeme určite ešte veľa počuť.

Martina Fusková - ŠK Staré Mesto (CZE) - Martinka je niekoľkonásobná medailistka vo viacerých kategóriách na MČR. Má bohaté šachové skúsenosti a veľa trofejí z národných i medzinárodných súťaží. Svoje prvé turnaje absolvovala už v roku 2004. Martina to ostatným dievčatám v turnaji vôbec neuľahčí, naopak, bude náročné udržať s ňou krok. A aké sú jej naj tromfy ?
2005 - medzinárodné MČR do 8 rokov, FM - 3.miesto
2006 - medzinárodný turnaj do 8 rokov, FM - 1.miesto
2006 - MČR mládeže v rapid šachu G10 - 3.miesto
2007 - MČR G10 - 1.miesto
2008 - MČR G10 - 1.miesto
2008 - MČR G10 rapid - 2.miesto
2009 - MČR G12 - 2.miesto


 

Martin Najgebawer (SVK a UKR) - majster Slovenska do 10 rokov

pridané: 17.06.2009

Martin Najgebawer je 10 ročný chlapec žijúci so svojou rodinou (rodičmi, bratom a sestrou) na Ukrajine, v Užhorode. Na slovenských turnajoch sa neukazuje často a práve preto bol veľkou neznámou a zároveň i veľkým prekvapením na tohtoročných majstrovstvách SR v Modre. Martin je však veľmi dobre známy (a obávaný súper) na ukrajinských turnajoch. Na Majstrovstvách Ukrajiny v roku 2008 obsadil v silnej konkurencii 7.miesto. Jeho národné ELO má úroveň 2030. Martin napreduje míľovými krokmi a na mládežníckych majstrovských šampionátoch bude reprezentovať Slovensko. Na fotografii je v strede.

Slávka Galovičová - reprezentantka Slovenska do 12 rokov

pridané: 17.06.2009

Slávka Galovičová vzhľadom na svoje vynikajúce výsledky v roku 2008 reprezentovala Slovensko na MEÚ v rakúskom Murecku. Nesklamala ani tento rok - na MSR v kategórii do 12 rokov obsadila 2. miesto a v rapide do 12 rokov (Prešov)1.miesto. Slávka je gymnazistka (8-ročné gymnázium).
Krátka rekapitulácia Slávkiných úspechov:
2007 - 2.miesto G10
2008 - 3.miesto G12
2009 - 2.miesto G12 (1.miesto rapid)

Slávka hráva za klub ŠO Svit. Na festivale bude hrať aj s bratom v družstve LŠŠ. Na fotografii je Slávka v bielom tričku.

Jakub Pulpán

pridané: 17.06.2009

Jakub Pulpán je jeden z najvýraznejších šachových talentov susedného Česka. Jakub pochádza z Chrudimy a posledne hráva za perspektívny klub 2222 Polabiny.
2006 - MČR rapid B12 - 2.miesto
2007 - MEÚ B10 - 4.miesto
2007 - MČR B10 - 3.miesto
2007 - ME B12 - 29.miesto
2008 - MČR B10 - 1.miesto
2008 - MČR rapid B14 (!!!) - 1.miesto

Zaujímavé osobnosti festivalu

pridané: 13.06.2009

IM Oleg KalininAzda snom každého trénera je vychovať majstra sveta. Tento sen sa splnil jednému z hráčov Festivalu V4 (C turnaj). Viete o koho ide ? Áno, nemýlite sa. Oleg Kalinin (UKR), hráč číslo 1 C turnaja, sa týmto splneným snom môže hrdiť. Bol prvým trénerom svetovej špičky Vasilija Ivančuka.
Viac čítajte na: 
http://www.misto.net/firm/1205208.html

Na obrázku IM Oleg Kalinin pri jednej zo svojich prednášok pre talentovanú mládež.
© 2009, created by creativesolution.eu

Ďakujeme všetkým sponzorom za podporu
Visegrad fund
Mesto Liptovský Mikuláš
Žilinský samosprávny kraj
Tradeconsult
Kubus
Verex
Wienerberger
Scarpa
Trangoworld
Mondi SCP
Združená hotelová a obchodná škola Liptovský Mikuláš
Montana
Ružomberok
Domino
Lepas, spol s.r.o.
Moeller
Philips